Neplodnost je nemoc reprodukčních orgánů mužů i žen, která ohrožuje jednu z nejdůležitějších tělesných funkcí – schopnost mít děti. A přesto, že asi 1 milion lidí (10 % z populace v reprodukčním věku) v Čechách je neplodných, lidé jsou špatně informováni, na rozdíl od informovanosti například ohledně rakoviny plic, nebo HIV/AIDS a často mají velmi slabé povědomí o tom, jak přímo je propojeno jejich chování a reprodukční zdraví. Přečtěte si, jak můžete napomoci tomu, abyste si do budoucna chránili svou plodnost, tím že se budete správně chovat.
Faktory které ovlivňují plodnost:
- Kouření
- Tělesná hmotnost
- Bezpečný sex
- Věk
- Návštěvy u lékaře
Kouření
Kouření může vážně ohrozit vaši schopnost počít dítě. Z výzkumů vyplývá, že kouření může vážně poškodit vaječníky, přičemž stupeň poškození závisí na tom, jak dlouho již žena kouří a jak silná kuřačka je. Nikotin a další škodlivé chemikálie obsažené v cigaretách narušují schopnost těla vytvářet estrogen, hormon, který řídí ovulaci a zapříčiňuje to, že jsou vajíčka náchylnější ke genetickým abnormalitám. Některá poškození jsou nevratná a tím, že přestanete kouřit, můžete předejít dalším poškozením.
Tělesná hmotnost
Dvanáct procent všech případů neplodnosti je zapříčiněno problémy s váhou – ať už žena váží moc, nebo málo. Hlavním důvodem proč má nárůst hmotnosti vliv na plodnost je fakt, že estrogen – pohlavní hormon - se vytváří v tukových buňkách. Pokud má žena příliš mnoho tělesného tuku, tělo vytváří přílišné množství estrogenu a začíná reagovat tak, jako by žena brala antikoncepci, což snižuje její šance na otěhotnění. Žena, která má tělesného tuku příliš málo, nedokáže produkovat dostatek estrogenu a její rozmnožovací cyklus se začíná uzavírat. Jak ženy s nadváhou, tak ženy s váhou příliš nízkou mají nepravidelné cykly, ve kterých nedochází k ovulaci, nebo je tato ovulace nedostatečná.
Pohlavně přenosné choroby
Každý ví, že pokud nepraktikujete bezpečný sex, můžete otěhotnět. Mnozí lidé nicméně nevědí, že pokud nepoužíváte kondom, a nakazíte se pohlavně přenosnou chorobou, může se stát, že v budoucnu nebudete moci otěhotnět. Pohlavně přenosnými chorobami, přenášenými při pohlavním styku, se nakazí jeden ze tří pohlavně aktivních jedinců do 24. let. Mezi obvyklé pohlavně přenosné choroby patří chlamydie, kapavka, syfilis, HIV, genitální bradavice (HPV), herpes simplex (genitální herpes), žloutenka typu B a C, trichomoniáza, svrab a muňky. Pohlavně přenosné choroby mají největší podíl na neplodnosti, protože se často projevují pouze některými symptomy, pokud se vůbec projeví. Ženy i muži si často nejsou vědomi toho, že se nakazili pohlavní chorobou, a proto nevyhledají vhodnou lékařskou pomoc, což může ohrozit jejich plodnost.
Věk
To, že plodnost klesá spolu s přibývajícím věkem, je biologickou skutečností. Snižující se šance na otěhotnění souvisejí s normálními změnami, které provázejí stárnutí. Ženy se rodí s omezeným množstvím vajíček. Během života se další vajíčka nevytvářejí, a proto se jejich počet neustále přirozeně zmenšuje. S přibývajícími roky se také zhoršuje kvalita vajíček. Neznamená to, že se musíte okamžitě snažit otěhotnět, nebo že se máte naopak rozhodnout, že už mít děti nebudete. Měly byste však znát základní fakta. Každé ženské tělo stárne jinou rychlostí a nikdo nedokáže říci dopředu, jak na tom budete s plodností řekněme za deset let.
Chraňte si plodnost a navštěvujte lékaře
1. Každý rok navštivte svého gynekologa. Nejen, že se tak chráníte proti rakovině, můžete tak ochránit i svou plodnost.
2. Pečlivě sledujte veškeré lékařské procedury, které se vás týkají, a pokuste se se svým lékařem předejít nevhodným léčebným postupům (např. předčasně provedená operace, která by v budoucnu mohla ovlivnit vaši plodnost).
3. Naslouchejte svému tělu – pokud trpíte na nepravidelné, nebo bolestivé menstruace, je možné že se vám tím tělo snaží něco sdělit. Vyhledejte svého lékaře.